To dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli masz dzieci z kilku związków, nie masz w ogóle dzieci, nie masz męża czy żony, a pozostajesz w nieformalnym związku, prowadzisz firmę… A zanim się do tego pisania zabierzesz to przeczytaj kilka przepisów i dobrze się zastanów.
Możesz w tym celu (sporządzenie testamentu) udać się do kancelarii notarialnej. Testament może mieć bowiem formę aktu notarialnego i jest to forma bardziej pewna i bezpieczna niż inne.
Jest pomysł warty rozważenia, bo koszt nie jest duży, a notariusz zadba, aby wszystko było zgodnie z przepisami.
Ale wcale iść do tego notariusza nie musisz (chociaż w sumie to zależy co chcesz napisać i jaka jest ta twoja ostatnia wola, bo jeśli chciałbyś skorzystać z instytucji zapisu windykacyjnego, to jednak do tej kancelarii trzeba będzie się wybrać). Ale o tym zapisie windykacyjnym to za chwilę.
Testament możesz napisać sam własnoręcznie
Tak jak już wspomniałam – nie musisz (co do zasady) iść do notariusza. Możesz napisać ten testament sam. Na zwykłej kartce papieru. Tylko pamiętaj – wszystko (naprawdę wszystko) musi być napisane pismem własnoręcznym. Nie wchodzi w grę taka opcja, ze napiszesz na komputerze, wydrukujesz i tylko podpiszesz. Po prostu nie. To nie będzie testament.
Więc piszesz wszystko w całości pismem ręcznym.
Ok, to już wiesz. Ale… co napisać?
Napisać kto ma w przyszłości dziedziczyć… Tak, ale to tylko najprostsza odpowiedź. Może będziesz zdziwiony, ale pisząc testament “odręczny” nie pisz jakie konkretnie przedmioty (nieruchomości, inne składniki majątku) przeznaczasz konkretnym osobom. Do tego celu służy własnie zapis windykacyjny, a to wymaga formy aktu notarialnego.
Za to możesz w testamencie napisać, iż nie chcesz aby ktoś z kręgu spadkobierców w przyszłości po Tobie dziedziczył. W skrócie nazywa się to wydziedziczenie. Wydziedziczenie to nie to samo co pominięcie w testamencie. Bo wydziedziczenie to coś więcej. Mianowicie pozbawienie takiego spadkobiercy prawa do zachowku. (jeszcze tu o tym nie pisałam, ale napiszę). Jeśli będziesz chciał kogoś w testamencie wydziedziczyć, to pamiętaj: nie możesz zrobić tego”ot tak sobie po prostu, bo tak”. Muszą zaistnieć konkretne przyczyny – takie jak wskazane wprost w treści przepisu.(dla zainteresowanych – art. 1008 k.c.)
Czy warto taki testament napisać?
Ja myślę, że tak. Nie myśl, że Ciebie to nie dotyczy. Może masz np. dzieci z kilku związków? I już teraz wiesz, że raczej się w przyszłości nie dogadają? Albo prowadzisz firmę i chciałbyś aby w przyszłości prowadziła ją wybrana przez Ciebie osoba? Abo żyjesz w nieformalnym związku, ale wszystkiego dorobiliście się razem? Takie sytuacje zdarzają się naprawdę często. O tym co jest “dział spadku” i dlaczego często bywa problematyczny napiszę wkrótce)
A co jeśli nie zostawisz żadnego testamentu?
Jakoś to dziedziczenie musi wyglądać, więc w takiej sytuacji będzie dziedziczenie na podstawie przepisów ustawy czyli kodeksu cywilnego.
Chcesz wiedzieć, jak to wygląda? Przeczytaj w kodeksie cywilnym art. od 931.
I jeszcze jedno : to że napisałeś testament, nie oznacza że to już ostateczna decyzja i nic się nie da zrobić. Nie. Testament możesz w późniejszym okresie zmienić lub odwołać. Nawet kilka razy. Masz do tego prawo i nie musisz się nikomu tłumaczyć. W wielu przypadkach ta zmiana będzie mieć sens (może np. zmienisz stan cywilny/ założysz firmę i będziesz chciał ją komuś przekazać/ zlikwidujesz firmę/ będziesz chciał kogoś wydziedziczyć…)
Możesz też przekazać majątek w innej formie niż testament.
Tylko pamiętaj : jeśli zdecydujesz się na umowę darowizny – nie myśl że to rozwiąże problem ewentualnego zachowku.
A może chcesz wiedzieć więcej o prawie spadkowym?
Da się zrobić. Po prostu zaglądaj tu.