Wiesz, czym jest prokura i kto może ją ustanowić? Wiesz, gdzie należy szukać przepisów dotyczących prokury? Może myślałeś, że podstawa prawna znajduje się w kodeksie spółek handlowych, ale odpowiedź na to pytanie będzie inna.
Przepisy regulujące prokurę znajdują się w kodeksie cywilnym.
Dziś – w pierwszym wpisie dotyczącym tego zagadnienia: odpowiedzi na kilka podstawowych, ale bardzo istotnych pytań:
Czym jest prokura – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego?
Cytując przepis:
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Kto może być prokurentem?
Tu kodeks daje jasną odpowiedź.
Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Czy prokura powinna być gdzieś zgłoszona?
Tak – w zależności od formy prawnej przedsiębiorcy:
Udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Czy jest obowiązek ustanawiania prokury?
Nie, przepisy nie przewidują takiego obowiązku.
Dodam jeszcze – w przypadku spółki – upewnij się, iż wymóg taki nie został ustanowiony w umowie.
Ale powtarzam: przepisy kodeksu cywilnego, ani też kodeksu spółek handlowych nie przewidują obowiązku ustanawiania prokury.
Czy jest celowym działaniem ustanowienie prokurenta?
To zależy:) Ale często tak.
Czy przedsiębiorca wpisany do CEIDG może ustanowić prokurę?
Tak, może.
Czy spółka cywilna może ustanowić prokurenta?
Spółka cywilna nie – tak samo jak spółka cywilna nie może być pozwana. Ale spółka cywilna to jedno, a wspólnik – przedsiębiorca to już zupełnie inna kwestia.
Czy spółka z o.o. może ustanowić prokurenta?
Owszem może – jest przecież przedsiębiorcą:)
Czy prokurent jest organem spółki?
Nie – nie jest organem.
Czy umowa spółki z o.o. może przewidywać wymogi, jakie powinien spełniać prokurent?
Tak, owszem może.
Czy prokura może być udzielona kilku osobom?
Tak, może. Jest to w tej sytuacji prokura łączna.
Kodeks stanowi dokładnie tak:
Prokura może być udzielona kilku osobom łącznie (prokura łączna) lub oddzielnie.
Prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej.
Czy można odwołać prokurę?
Prokura w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych:
Zakres umocowania prokurenta jest określony w każdym wypadku ściśle przez ustawę (w odróżnieniu od pełnomocnictwa, gdzie o zakresie umocowania pełnomocnika decyduje sam mocodawca) i obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ustawowo określony zakres prokury nie może być skutecznie ograniczony wobec osób trzecich (art. 1091 § 2 k.c.), mimo że mocodawca i prokurent mogą w drodze porozumienia ustalić węższy jej zakres. Ograniczenie to obowiązuje tylko między stronami i nie dotyczy podmiotów zewnętrznych. W literaturze podnosi się, że szeroki (ustawowy) zakres umocowania wynika z zasad szybkości i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, które wymagają, aby pozostawał on niezmienny. Eliminuje to również co do zasady ryzyko braku umocowania prokurenta do dokonania w imieniu przedsiębiorcy czynności prawnej lub wykroczenia poza jego zakres.
(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2022 r. sygn. akt I USKP 144/21)
Prokura jest instytucją prawa handlowego, będącego częścią prawa cywilnego. Została uregulowana bezpośrednio w kodeks cywilnym. Jest przy tym rodzajem pełnomocnictwa, będącego jedną z form przedstawicielstwa. Z zestawienia tych informacji płynie wniosek, że w sprawach nieuregulowanych do prokury w pierwszej kolejności znajdą zastosowanie normy prawne dotyczące pełnomocnictwa, a jeśli i one nie dadzą poszukiwanej odpowiedzi, normy o przedstawicielstwie, a wreszcie ogólne normy k.c.
(Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. akt VII AGa 1683/18)
<a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie>Obraz autorstwa drobotdean</a> na Freepik