Zacznijmy od tego, iż “intercyza” to pojęcie dość potoczne. Doprecyzujmy więc – czy zawarcie umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej ma wpływ na dziedziczenie ustawowe?
To częsta wątpliwość. Pisałam już tym na moim blogu dotyczącym prawa rodzinnego. Temat ten wciąż budzi jednak wątpliwości. Nie brakuje tez osób, które są przekonane, iż ustanowienie rozdzielności majątkowej “załatwi” też kwestie dziedziczenia.
Tymczasem wcale tak nie jest.
Cel ustanowienia rozdzielności jest zupełnie inny.
Odpowiedź na pytanie postawione w temacie jest więc krótka: sam fakt podpisania “intercyzy” nie zmienia porządku dziedziczenia ustawowego.
Czyli: nawet jak masz ustanowioną rozdzielność majątkową – małżonek nie przestaje być spadkobiercą ustawowym.
Każdy może dowolnie dysponować swoim majątkiem. W sytuacji gdy spadkodawca nie napisał testamentu ma miejsce dziedziczenie ustawowe.
Kolejność dziedziczenia ustawowego określa ustawa – czyli kodeks cywilny. Konkretnie są to przepisy art. 931 i dalsze kodeksu cywilnego.
Intercyza a testament
Jeśli chcesz przekazać swój majątek – na wypadek śmierci – innej osobie, jeśli nie chcesz aby małżonek był spadkobiercą ustawowym, w szczególności jeśli są powody aby kogoś ze spadkobierców ustawowych wydziedziczyć: rozważ napisanie testamentu.
Właśnie w tym celu pisze się testamenty – aby wskazać spadkobiercę (spadkobierców) którzy odziedziczą w przyszłości twój majątek.
Pamiętaj tylko, aby cały testament napisać odręcznie i wyraźnie taki testament podpisać. Zawsze możesz też zdecydować się na pewniejszą formę testamentu czyli akt notarialny.
A jak już jesteśmy w temacie: wiesz co stanowi majątek osobisty, a co jest majątkiem wspólnym?
Temu zagadnieniu poświęciłam odrębny wpis.
O tym, co stanowi majątek wspólny, a co osobisty przesądzają przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Wiem, jak dużo jest tu wątpliwości. Co prawda tematykę taką poruszam na moim drugim blogu o prawie rodzinnym, ale jeśli będzie takie zapotrzebowanie – napiszę artykuł także na tym blogu.
Problem powstaje np. w sytuacji, gdy mieszkanie kupione było w części z majątku osobistego jednego z małżonków, a w części ze środków pochodzących z majątku wspólnego.
Tak, to co nabyłeś przed ślubem, jak też i to co odziedziczyłeś będzie co do zasady Twoim majątkiem osobistym.
Tylko tu taka mała uwaga: majątek osobisty także wchodzi w skład masy spadkowej!
Rozdzielność majątkowa staje się coraz częstszym wyborem. I bez wątpienia taki ustrój majątkowy ma swoje zalety. Warto jednak pamiętać, iż ustanowienie rozdzielności majątkowej nie zmieni kręgu spadkobierców ustawowych.
Może być to szczególnie istotne zagadnienie do przeanalizowania jeśli chodzi o osoby wstępujące w kolejny związek małżeński, zwłaszcza jeśli osoby te mają dzieci z wcześniejszego związku.
Tak, takich sytuacji jest sporo – małżonkowie dojrzalsi wiekiem, mający dzieci z poprzednich związków, a czasem też i wspólne dzieci chcą uporządkować sprawy majątkowe – także “na przyszłość”.
I to jest bardzo dobry pomysł, aby to zrobić! Tylko sama “intercyza” to jeszcze za mało.
Oczywiście ważne jest to, co dokładnie jest Twoją intencją. Zastanów się nad tym, co jest Twoim celem – a wtedy dobierzemy odpowiednie narzędzia, aby ten cel zrealizować.
jeśli potrzebujesz mojej porady w tym zakresie : napisz do mnie wiadomość!