Skip to content

Małżeństwo a konkubinat

Małżeństwo czy konkubinat – przed takim dylematem staje wiele obecnie wiele osób.

Nie będę mówić, co dla Ciebie lepsze, bo pewnie sam to wiesz. Napiszę więc o skutkach prawnych takich decyzji, bo może sam wszystkiego nie wiesz, albo nie pamiętasz.

Po to, abyś wszystkie decyzje podejmował ze świadomością ich konsekwencji.

Pewnie sam masz doświadczenie i wiesz co się lepiej sprawdza.

Pewnie wiesz, że jak się chce zakończyć taki związek partnerski, to jest z tym łatwiej niż gdyby trzeba się było rozwodzić. Może jeszcze wiesz, że jak jest małżeństwo,  to – co do zasady pojawia się też majątek wspólny.

 

Małżeństwo a konkubinat

 

I tak w sumie jest, ale to nie wszystko:

Dalsze istotne kwestie,o których trzeba pamiętać to :

 

  • dziecko  

w związkach nieformalnych też pojawiają się dzieci (w sumie oczywiste) Tyle że… w małżeństwie to zawsze wiadomo, kto jest ojcem dziecka.

Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, albo przed upływem  300 dni od jego ustania lub unieważnienia domniemywa się, ze pochodzi ono od męża matki.  (naprawdę: nawet jak małżonkowie od dwóch lat razem nie mieszkają)

Takiego domniemania oczywiście nie ma w sytuacji związku nieformalnego.

W takiej sytuacji ojciec dziecka musi w USC dziecko uznać (jak nie jest zbyt skory, aby to uczynić, matka dziecka może go pozwać o ustalenie ojcostwa)

 

  • nazwisko dziecka  

Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeśli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.

 

  • dziedziczenie      

Małżonkowie co do zasady dziedziczą po sobie z ustawy. Nie musisz nic robić (pisać żadnych testamentów), a mąż czy żona będzie dziedziczyć. Oczywiście zawsze możesz napisać testament i wskazać jako spadkobiercę inną osobę, ale pamiętaj: małżonek jest spadkobierca ustawowym.

Inaczej zupełnie jest w przypadku konkubinatów. Konkubenci to niestety w świetle prawa spadkowego ludzie sobie obcy – aby partner czy partnerka w przyszłości dziedziczył powinieneś pomyśleć o tym wcześniej i napisać dobrze przemyślany testament.

Przy dziedziczeniu powstaje też kwestia podatków, bo małżonkowie są co do zasady od podatków od spadków i darowizn zwolnieni. Zupełnie inaczej niż konkubenci…

 

A wracając do kwestii majątkowych:

 

Z datą zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólność ustawowa.

W przypadku związku nieformalnego oczywiście o takiej wspólności ustawowej nie może być mowy.

Nabiera to szczególnego znaczenia gdy dochodzi do rozstania i trzeba jakoś podzielić to co macie wspólnego.

Podział majątku –  małżeństwo a konkubinat:

W przypadku gdy małżeństwo zostaje formalnie zakończone na sali sądowej, każdy z byłych małżonków może wniesć do sądu sprawę o podział majątku wspólnego.

(zakładając oczywiście, iż ten majątek wspólny istniał)

Kiedy rozpada się konkubinat – choćby trwający wiele lat jest już nieco inaczej.

W takiej sytuacji nie można wnosić o podział majątku wspólnego, gdyż… do powstania ustroju wspólności ustawowej w ogóle nie doszło.

Wiadomo, osoby w związkach nieformalnych żyją często tak jak małżeństwa.

Trzeba więc szukać innych rozwiązań.

Takim rozwiązaniem może być np. sprawa o zniesienie współwłasności.

Niestety moje doświadczenie pokazuje, iż wykazanie po latach co jest „wspólne”, a co jednak nie jest powoduje znaczne trudności dowodowe.

Co więcej: czasem nawet wykazanie w jakich dokładnie ramach czasowych istniał ten konkubinat okazuje się bardzo utrudnione.

Wiem, że w szczęśliwym związku nikt o tym nie myśli, ale … może warto pomyśleć „z wyprzedzeniem” o dowodach aby wykazać kto finansował nabycie poszczególnych składników majątkowych.

To i tak jeszcze nie wszystko jeśli chodzi zagadnienie : małżeństwo a konkubinat.

 

Tak – podatki to własnie kolejna taka kwestia.

W przypadku darowizny czy spadku : małżonkowie nie płacą podatku (jest warunek zgłoszenia darowizny czy nabycia spadku w Urzędzie Skarbowym) ale przysługuje zwolnienie od podatku. A w przypadku związków nieformalnych? Niestety: nawet jak taki związek trwa (czy też trwał) wiele lat, podatku raczej nie uda się uniknąć.

Wiadomo, to jeszcze nie wszystko.

Może chcesz wiedzieć, jak wygląda kwestia odmowy zeznań w sądzie, gdy małżonek czy partner ma być świadkiem?

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o rozwodach, konkubinatach, podziałach majątku?

Zaglądaj regularnie na mój blog dotyczący tylko tej tematyki. 

 

Jeśli wpis był przydatny - udostępnij go:

o mnie

Małżeństwo a konkubinat

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

spis treści

szukaj

archiwum

Archiwa

Małżeństwo a konkubinat

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *